Загальні питання по обслуговуванню та ремонту авто

Модератори: Jarevych, Жульєн, Yelik, Dimon, Denja, NIK

Відповісти
Класифікація автомобільних мастил, трансмісійних олив, рідин
Аватар користувача
andrew
Повідомлень: 8616
З нами з: Чет, 15 грудня 2005, 22:52
Ім'я: Андрій
Стать: чоловік
Звідки: м.Львів
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 47 рази
Контактна інформація:

Класифікація автомобільних мастил, трансмісійних олив, рідин

Повідомлення andrew » Сер, 17 січня 2007, 19:49

Автомобільні мастила – Знак сертифікації Національного інституту мастил (National Lubricating Grease Institute)

Довгий час різноманітність специфікацій автомобільних мастил, які встановлювались виробниками автомобілів та обладнання, робила важким, якщо не неможливим, продаж такої великої кількості марок мастил. З виходом специфікації ASTM D-4950 Standard Classification and Specification for Automotive Service Grease, стало можливим посилатись на продукти, які забезпечують відповідні вимоги для автомобільного обладнання. Ці специфікації ASTM включають дві групи характеристик: мастила ходової частини (позначається літерою L) та мастило для підшипників коліс (позначається літерою G). Категорії в цих групах позначаються двома літерами: для мастил ходової частини – LA та LB, для мастил колісних підшипників – GA, GB та GC. Автоіндустрія загалом погодилась, що найвищі категорії якості в кожній (LB та GC) підходять для змащення автомобільних вузлів.

NLGI був розроблений як ідентифікаційний символ, тобто, Знак сертифікації NLGI. Інструкція виробника з експлуатації авто, яка має такий знак, рекомендує користувачам використовувати тільки мастила, які мають цей знак на упаковці..

Оскільки тільки вищі категорії якості визнані виробниками автомобільного обладнання, тільки категорії LB та GC будуть мати цей Знак сертифікації. На малюнку нижче показано три версії Знака сертифікації.
Зображення

Мастила ходової частини
Більшість моделей авто останнього часу більше не потребують мастил ходової частини, але для тих, що потребують, у більшості випадків правильним буде мастило EP (extreme pressure).

Мастила для підшипників коліс
Є два типи мастил для підшипників коліс – високотемпературні та низькотемпературні. Для сучасних моделей авто підходять виключно високотемпературні мастила.

Рідина для автоматичних трансмісій (ATF – Automatic transmission fluid)
Рідини для автоматичних трансмісій підрозділяються на два типи, Dexron® III та Ford тип F. Ці рідини специфічні для трансмісій, що їх використовують. Не вважайте, що всі автомобілі Ford використовують ATF Ford тип F – це не так!
• Dexron® III, на який інколи посилаються як на ATF з багатьма застосуваннями. Він замінив застарілий тип A, суфікс A був рекомендований GM, Chrysler and AMC у 1956-1967рр. Йому передували рідини Dexron® та Dexron ® II.
• ATF тип F рекомендований Ford Motor Co. для більшості нових моделей Ford та для імпортних, та містить відповідні фрикційні складові для правильної роботи цих трансмісій.
Для визначення, який тип ATF потрібен, подивіться у Інструкцію з експлуатації.

Трансмісійні оливи
The American Petroleum Institute розробив специфічні позначення олив, що призначені для автомобільних трансмісій та мостів. Кожне позначення визначає вимоги до мастил у відповідності з особливостями конструкції трансмісії. Ці позначення вказують також на те, що олива може бути розроблена більш, ніж для одної класифікації якості і, відповідно, може бути виконано таке позначення. Система позначень заміщає всі попередні позначення API для трансмісійних олив.
API GL - 1 - Позначає тип якісних характеристик для автомобільних циліндричних, конічних та черв'ячних передач, також і для деяких ручних трансмісій, що працюють з невеликими навантаженнями з низькою контактною напругою (до 1600МПа) та швидкістю переміщення за температур до 90°С, у яких мінеральні оливи можуть використовуватись. Антиокислювачі та інгібітори корозії, антиспінювачі та депресанти можуть включатись до складу олив для покращення їх якості. Але фрикційні модифікатори та присадки високого тиску не застосовуються.
API GL - 2 - Позначає тип якісних характеристик олив для автомобільних черв'ячних передач як GL-1, але таких, що працюють у умовах температур до 130°С, контактною напругою до 2500МПа та швидкостей переміщення, які не задовольняються вимогами до олив якості API GL-1 (застаріле). Мінеральні оливи з протизносними присадками.
API GL - 3 - Позначає тип якісних характеристик ручних коробок передач з циліндричними, конічними, спірально-конічними та гіпоїдними передачами, що працюють в умовах середніх напруг (до 2500МПа) та швидкостей, за температури до 150°С. Ці умови якості вимагають, щоб олива мала запас протистоянні напрузі більший, ніж олива категорії API GL-1, але вимоги нижчі, ніж у API GL-4 (застаріле). Мінеральні оливи з протизносними присадками помірної ефективності.
API GL - 4 - Позначає тип якісних характеристик оливи для трансмісій з спірально-конічними та гіпоїдними передачами в пасажирських авто та іншому автомобільному обладнанні, яке працює в умовах високих швидкостей з ударними навантаженнями та низьким моментом кручення або низьких швидкостей та високих моментів кручення. Контактна напруга до 3000МПа, температура до 150°С.
API GL - 5 - Позначає тип якісних характеристик оливи для трансмісій з гіпоїдними передачами в пасажирських авто та іншому автомобільному обладнанні, яке працює в умовах високих швидкостей з ударними навантаженнями та низьким моментом кручення або низьких швидкостей та високих моментів кручення. Контактна напруга більше 3000МПа та температура до 150°С.

Оливи для ручних трансмісій
Більшість ручних трансмісій використовують трансмісійні оливи в'язкістю SAE 80W або 90W. Знайте, що це позначення в'язкості трансмісійних олив не має нічого спільного з позначенням в'язкості моторних олив. Наприклад, трансмісійна олива SAE 80W може мати такі ж показники в'язкості, як моторна олива SAE 40 або 50.
Однак, не усі ручні трансмісії використовують трансмісійні оливи. Деякі ручні трансмісії використовують ATF або моторну оливу. Тому уважно вивчіть, що написано у Інструкції з експлуатації авто.

Оливи для передач системи керування
Більшість сучасних систем передач кермового механізму використовують трансмісійну оливу в'язкості 80W або 90. У деяких системах виробник вимагає додавати до трансмісійної оливи спеціальні присадки. Керуйтесь Інструкцією з експлуатації.

Рідина гідропідсилювача керма
Насоси гідропідсилювача керма звичайно використовують спеціальні рідини для гідропідсилювача руля. Часом у гідропідсилювачах використовується ATF. Використовуйте ті рідини, які вказані виробником у Інструкції з експлуатації.

Відповісти

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей